Stomatologija u vanrednim okolnostima pandemije Korona virusa

U ovo vrijeme kada smo svoj način života stavili “na čekanje”, kada je većina nas u kućnoj izolaciji i kad, sve ono što nije hitno i bitno u ovim vanrednim uslovima, može da čeka, postoje neke stvari koje ne mogu čekati zavšetak ove pandemije i koje moraju da se rješavaju i u ovim vanrednim okolnostima. Jedna od njih je zubobolja, jer svako ko je bar jednom u životu osjetio pravu zubobolju, zna da je to stanje koje je teško podnijeti i 24h, a pogotovo danima ili mjesecima koliko ovo sve može da traje, a pogotovo što takva stanja mogu dovesti i do ozbiljnijih komplikacija.

Jedna od mjera prevencije širenja virusa korona je i zatvaranje privatnih stomatoloških ambulanti, čime je sav teret hitnih stomatoloških intervencija prebačen na stomatološke službe u  domovima zdravlja. Imajući u vidu svakodnevne pozive naših pacijenata u vezi sa zuboboljama, otocima i ostalim stanjima koja zahtjevaju hitne intervencije, ali i onim stanjima kada pacijenti nisu sigurni da li je baš neophodna intervencija stomatologa u trenutnim okolnostima, smatram da je neophodno da se stavimo na raspolaganje svojim pacijentima tako što ćemo im dati savjete, upute kome da se jave, ako je to neophodno ili da neke probleme riješe sami kod kuće. Na taj način možemo da rasteretimo naše kolege u domovima zdravlja, a i da smanjimo odlaske pacijenata u iste, ako to nije neophodno.

Različita stanja mogu uzrokovati bol u usnoj duplji, pa ćemo navesti neka od njih i opisati simptome koji ih prate i hitnost stomatološke intervencije u vanrednim okolnostima.

-Karijes- stanje koje može uzrokovati privremeni bol prilikom jela i pića, ali i dosta jak i dugotrajan bol i ovo stanje zahtjeva posjetu stomatologu.

-Pulpitis-stanje često praćeno izuzetno jakim bolom, koje može da pređe u otok i da dovede do ozbiljnih komplikacija i to je stanje koje obavezno zahtjeva posjetu stomatologu

-Fraktura i trauma zuba usljed djelovanja jake sile (pad,udarac…)- kod ozbiljnijih povreda zahtjeva hitnu stomatološku intervenciju, dok kod manje ozbiljnih možda to neće biti potrebno, ali bi svakako trebali kontaktirati svog stomatologa i pitati za mišljenje

-Perikoronitis- zapaljenje mekog tkiva najčešće u regiji donjih osmica, izaziva umjeren bol, kod određenog broja pacijenata praćen otežanim otvaranjem usta. Nekada se može sanirati besprijekornom higijenom, a u nekim situacijama su potrebni antibiotici. Ukoliko se stanje ne smiruje nakon naših savjeta biće potrebna intervencija stomatologa, ali u većini slučajeva će se posjeta stomatologu moći odgoditi za kasnije.

-Parodontalni problemi-najčešće uzrokuju bol koji pacijenti nazivaju “tupim i dosadnim” i koji je često praćen krvarenjem desni. To je stomatološki problem koji najčešće ne zahtjeva hitnu stomatološku intervenciju i koje se odredjenim savjetima i terapijama može privremeno smiriti do završetka pandemije.

-Bolovi uzrokovani problemima temporomandibularnog zgloba-najčešće ne zahtjevaju hitnu stomatološku intervenciju, već se određenim savjetima stomatologa mogu učiniti podnošljivijima

-Osjetljivost zuba na hladno, toplo, slatko… može da bude uvod u neko mnogo komplikovanije stanje, ali može da bude i trenutno, prolazno stanje. Takvi pacijenti mogu redovnim izvještavanjem svoga stomatolga da dobiju savjet da li je intervencija neophodna ili se može odgoditi za kasnije.

Cilj svega ovoga je da pomognemo pacijentima svojim savjetima i dosadašnjim iskustvom, da im olakšamo donošenje odluke o neophodnosti stomatološke intervencije u datim okolnostima, da bi se izbjegle gužve u domovima zdravlja i smanjilo kretanje stanovništva. Sva gore navedena stanja bi podrazumjevala obaveznu posjetu stomatologu u normalnim okolnostima.

Za sva pitanja smo Vam dostupni na broj telefona +387 65 659 660 ili na mail drsergejkaurin@gmail.com.

Dr Sergej Kaurin
specijalista stomatološke protetike
ZU SORRISO CENTAR
www.sorrisocentar.com

Share: